The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

  • @ZombiFrancis@sh.itjust.works
    link
    fedilink
    English
    2112 days ago

    Only if it is a 2 pack of 1kg containers. I know costco does that often so I imagine walmart might too. (And if that 2-for-12 runs you a total of 4 kg.)

    • @Showroom7561@lemmy.caOP
      link
      fedilink
      English
      812 days ago

      Top one is 2kg (single unit) and the bottom is sold as a 1 kg single unit, or 2 / $12 (2 x 1kg), which is STILL not a better value than the top one! LOL

      • @expr@programming.dev
        link
        fedilink
        English
        111 days ago

        It very well could be typical corporate fuckery, but that makes me wonder if it’s actually a bug and that it’s computing the per kg price based on the single until price but dividing by the total weight of the pack.

        Or perhaps it’s a “bug” that’s left intentionally until called out.

        • @Showroom7561@lemmy.caOP
          link
          fedilink
          English
          211 days ago

          If it’s a “bug” that they are actively profiting from, likely for years, it’s probably a feature! LOL