SDF Chatter
  • Communities
  • Create Post
  • Create Community
  • heart
    Support Lemmy
  • search
    Search
  • Login
  • Sign Up
ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish ·
edit-2
7 months ago

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

lemmy.world

message-square
54
fedilink
204

Graph of food based on cost per 100 calories and calorie density!

lemmy.world

ericbomb@lemmy.world to Frugal@lemmy.worldEnglish ·
edit-2
7 months ago
message-square
54
fedilink

Stolen from Reddit

https://www.reddit.com/r/dataisbeautiful/comments/1ftmkwt/oc_foods_cost_vs_caloric_density/

But I loved it. Also this has Shrimp removed, because it was on the OG chart due to an error and this is an updated version.

EDIT: Here is one for protein! https://www.reddit.com/r/budgetfood/comments/1fp2ytb/foods_cost_per_gram_of_protein_vs_protein_density/#lightbox

  • ericbomb@lemmy.worldOP
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    4
    ·
    edit-2
    7 months ago

    Well we can easily check! It says they used Walmart.

    Here’s the cheapest per ounce I see for tuna:

    https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Chunk-Light-Tuna-in-Water-5-oz-4-Pack/33867594?classType=VARIANT&athbdg=L1200&from=/search

    It’s 3.22 for 400 calories, so one dollar gets you 124 calories of tuna.

    Then cheapest wings I see at $3 a pound, and have 4,840 calories for 24 dollars, coming out to 200 calories per dollar:

    https://www.walmart.com/ip/Great-Value-All-Natural-Chicken-Wing-Sections-8-lb-Frozen/124310906?classType=REGULAR&from=/search

    So for me doing the math JUST off packaging (he appears to use a nutritional calculator) it’s coming up chicken wings is cheaper source of calories.

    So it’s possible in this persons state their chicken was slightly cheaper, and they didn’t have the generic tuna. But even in my state where chicken costs a little bit more than what is listed, and my tuna costs a little less, chicken wings are still close to 50% cheaper for calories.

    I wonder if it’s just a “Feeling” thing, because a little can of tuna is just a dollar! That must be cheap, right?.. but a can of tuna is 100 calories, which isn’t a great deal.

Frugal@lemmy.world

frugal@lemmy.world

Subscribe from Remote Instance

Create a post
You are not logged in. However you can subscribe from another Fediverse account, for example Lemmy or Mastodon. To do this, paste the following into the search field of your instance: !frugal@lemmy.world

Discuss how to save money.

Visibility: Public
globe

This community can be federated to other instances and be posted/commented in by their users.

  • 1 user / day
  • 1 user / week
  • 142 users / month
  • 391 users / 6 months
  • 42 local subscribers
  • 5.58K subscribers
  • 74 Posts
  • 1.39K Comments
  • Modlog
  • mods:
  • RarePepeCollector@lemmy.world
  • BE: 0.19.8
  • Modlog
  • Instances
  • Docs
  • Code
  • join-lemmy.org